חיפוש

איך תדעו כמה שווים הכלים שסבתא הורישה לכם?

אם רצה הגורל והתגלגלו לידכם הכלים העתיקים של סבתא, יש מצב שמדובר בפרטי אספנות יקרי ערך. אבל איך אפשר לדעת זאת בוודאות? בעזרת בדיקה של חותמות, החומרים, שנות הייצור ומדינת הייצור, ניתן לשערך את השווי האמיתי של פריטים אלו. אנחנו ממליצים בחום על הזמנה של שמאי או מומחה לעתיקות לשערוך מקצועי, אבל עד שהם יגיעו הנה כמה דרכים לנסות לדעת בעצמכם.

 

הדרך הקצרה ביותר – קראו למומחה

מחקר על הפריטים שמצאנו יכול להיות הרפתקה יחידה במינה. ה"מסע בזמן" שתחוו בזמן שתתורו אחר שמות יצרנים ומותגים מימי עבר, עשוי להיות פעילות מהנה ומלמדת מאוד. כלל ההמלצות במאמר זה יכולות לתת לכם הערכה גסה האם מדובר בפריט יקר או נפוץ, אבל הדרך הבטוחה והאמינה ביותר לתשובה ודאית היא קריאה לשמאי או מומחה עתיקות כפי שתוכלו למצוא באתר https://antique.org.il/ שיחווה את דעתו המקצועית בנושא.

 

בחינת המצב הפיזי של הכלי

בזהירות רבה בחנו את הפריט שקיבלתם מכל צדדיו, חפשו שריטות, עיקומים, שברים או סדקים. בעוד שסימני זמן שכאלו הם לא הסממן הראשי לערך של הפריט, כלל האצבע אומר שככל שהפריט במצב פיזי טוב יותר, השווי שלו גדול יותר.

להתקשר לשמאי

 

חומר הגלם של הפריט יכול לתת רמזים רבים

אם במקרה ירשם סט כוסות או גביעים, נסו לשערך האם מדובר בזכוכית או קריסטל. קריסטל יהיה ברוב המקרים כבד יותר מזכוכית, וישקף את השמש כשהוא יוחזק מול האור. כמו כן הוא ישמיע צליל צלול וחזק יותר בנקישה מאשר הצליל שתפיק זכוכית. במקרים של פריטי כסף, לעיתים תוכלו למצוא הטבעות של סימני ׳סטרלינג׳ יחד עם מספר. מכאן, חיפוש מהיר בגוגל ייתן לכם רמזים נוספים לשערוך הכללי.

 

בדקו אם יש חותמת או חתימה

במקרים של צלחות, חרסינה, כלי הגשה עתיקים, או כלי מטבח אחרים אפשר למצוא חותמות של המפעל או היצרן. במקרים מסוימים, אנשי מקצוע מבוקשים גם היו חותמים ידנית על הכלים שיצאו מהסדנה שלהם. מחקר על החותמת או החתימה שעל הכלים, יספק רמז עצום עבורכם. נסו למצוא כלים דומים במקומות כמו ebay או ברישומים היסטוריים.

כוסות או גביעים

 

מדינת הייצור וחשיבות היסטורית

לפעמים פריטים מקבלים ערך גבוה לא בגלל איכות הייצור או בית מלאכה מפורסם. כלים מסוימים יכולים להיות חלק מאירוע היסטורי, או להגיע משנה ומדינה בהם אירוע חשוב אחר קרה. גם אלה מייצרים לפריטים שבידכם חשיבות וערך גבוהים בהרבה מכלים ברמה פיזית דומה.

 

השאירו את הפריט כמו שהוא

גם אם ראיתם סדק קטן או לכלוך שאתם ממש בטוחים ששווה להסיר, אל תתפתו לנקות ולתקן את הכלים שקיבלתם. אתם לא אנשי מקצוע בתחום. זה מאוד נפוץ בעולם העתיקות לראות מקרים בהם פריטים איבדו ערך רב בגלל שמישהו ניסה לתקן או לנקות אותם בצורה לא מקצועית שפגמה בחומר ובאיכות.

 

הערך מעבר לזיכרונות

כלים עתיקים יכולים להיות זיכרונות יקרי ערך עבורנו, במיוחד כשהם שייכים לסבתא או לבן משפחה אחר שהלך לעולמו. חשוב לשערך אותם בצורה מקצועית, שכן מעבר לזיכרונות, פריטים אלו יכולים להיות בעלי ערך כספי רב או בעלי ערך היסטורי חשוב.

כלים עתיקים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא
משאבי אנוש
המידע המלא אודות תפקידו של HR

HR או "Human Resources" הוא תחום ניהולי העוסק בניהול ההון האנושי בארגון. תפקיד מחלקת משאבי אנוש הוא לקדם ולשמור על סביבת עבודה בריאה, פרודוקטיבית ומתגמלת

קרא עוד »