חיפוש

באלו מקרים אדם יואשם בעבירות הטרדה מינית?

הטרדות מיניות ופשעים מיניים קיבלו בשנים האחרונות תהודה ציבורית נרחבת. זאת בשל קמפיין המי טו שהחל בארצות הברית והתפרש לרחבי העולם כולו, ובשל פעילותן המבורכת של פעילות פמיניסטיות שפעלו להעלאת המודעות בתחום זה ברשתות החברתיות, בערוצי המדיה המסורתית וברשויות הממשלתיות. אבל איך מוגדרת הטרדה מינית, באלו מקרים יואשם אדם בהטרדה מינית, ומה הם העונשים המקובלים על עבירה זאת? 

 

מה היא עבירת הטרדה מינית בראי החוק?

הטרדה מינית מוגדרת בתור התייחסות מינית, הצעות מיניות או השפלה בתחום המיני שנעשות בצורה חוזרת ונשנית כלפי אדם, וזאת לאחר שאותו אדם הביע בצורה ברורה שאין הוא מעוניין בהתייחסויות אלו. במקרים בהם מתקיימים יחסי מרות בין המעורבים במקרה או במקרים שבהם מדובר באדם קטין, אין צורך בהתייחסות חוזרת כלפי המיניות של אותו אדם ומספיקה התייחסות אחת למיניותו בכדי להפוך אותה להטרדה מינית.  למרות טענות נפוצות בציבור, עבירת הטרדה מינית מוגדרת היטב בחוק ואין עמימות רבה בקשר למהותה של עבירה זאת.

 

באילו מקרים אדם יואשם בה?

דוגמאות נפוצות למקרים שנחשבים כהטרדה מינית הן בקשה חוזרת לקיום יחסי מין למרות דחייה מצד האדם השני, התייחסות מינית כלפי עובד או עובדת על ידי הממונה עליהם, והשפלה בתחום המיני על יד עמית לעבודה. האשמה בהטרדה מינית תופסת לעיתים את הנאשמים בה בהפתעה גמורה וזאת בשל חוסר הכרה של החוק על ידי חלקים נרחבים בציבור.

בנוסף לכך, בעבר היה מקובל חברתית במסגרות מסיומות לבצע פעולות שהיום נחשבות כהטרדה מינית לכל דבר ועניין, ועלולות לגרור עונשים חמורים. לכן חשוב מאוד להכיר את החוק בנושא ולנקוט במשנה זהירות בעניין במיוחד במקרים בהם מעורבים יחסי מרות.

 

מה הם העונשים שעלולים להיות מוטלים בגינה?

בשנים האחרונות בשל העלייה במודעות לעבירות של הטרדה מינית וההשלכות ההרסניות שלה על קורבנותיה, הוחמרה הגישה לעבירות אלו מצד מערכת המשפט. העונשים הקבועים בחוק בשל עבירה זאת נעים בין שנתיים של מאסר בפועל לבין ארבע שנים. כמובן שמדובר על עונשים בגין עבירה אחת. עבירות חוזרות ומרובות בתחום זה עלולות לגרום לעונש כבר יותר.

 

עברת הטרדה מינית, איך לפעול?

לצערנו גם היום מתבצעות עבירות של הטרדה מינית באופן תדיר יחסית, הן במקרים של יחסי מרות והן במקרים בהם לא מתקיימים יחסי מרות. אם עברתם הטרדה מינית חשוב לטפל בנושא בצורה מסודרת, וכדאי להתייעץ עם עורך דין שיש לו ניסיון בתחום בכדי לפעול בצורה זו.

 

הטרדות מיניות בישראל – סיכום

הטרדה מינית מוגדרת כהתייחסות חוזרת אל מיניות למרות הבעת חוסר רצון לכך מהצד השני, ובאשר למקרים בהם מתקיימים יחסי מרות, כל התייחסות מינית עלולה להיחשב כהטרדה מינית. העונשים המוטלים בגין עבירה זאת יכולים להגיע לעד 4 שנות מאסר בפועל.

הטרדה מינית

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא