חיפוש

דירוג אשראי גבוה

מהו דירוג אשראי?

דירוג אשראי הוא הערכה כלכלית מנומקת של חברה המתמחה בדירוגי אשראי הנוגעת ליכולותיו הכלכליות של המדורג בהתבסס על עסקאות פיננסיות שניהל בעבר. הבחינה משמעת להבין כמה אמין המדורג ומהו הסיכון של כריתת התחייבות פיננסית עימו. מדובר על בחינה כללית ורחבה יחסית המותאמת להתנהלותו בעבר – ככל שעמד ביותר עסקאות ביציבות כך דירוג האשראי שלו יהיה גבוה יותר.

 

מהן ההשלכות של דירוג אשראי גבוה?

ההשלכות של דירוג אשראי גבוה, שכאמור, משמעו הוא שהאמינות הכלכלית של המדורג גבוהה ורמת הסיכון נמוכה היא שהתנאים בעסקה שינתנו למדורג הם טובים יותר. הרעיון מאחורי זה הוא שככל שהסיכון נמוך יותר, מתמחרים זאת בהתאם, ולכן הריביות תהיינה נמוכות יותר והנכונות של החברה לעשות עם המדורג עסקאות מתגברת.

ישנם סוגים שונים של דירוגים שנמדדים באופן אחר, בייחוד באשר לשאלה אילו עסקאות עבר נכנסות למדד ואילו לא – ככל שבוחנים עסקאות ארוכות טווח ימדדו במסגרת הדירוג רק את העסקאות שמשכן יותר משנה וככל שבוחנים עסקאות קצרות טווח ימדדו רק את העסקות שמשכן היה פחות משנה.

 

מהם הדירוגים הגבוהים?

דירוגי האשראי מתחילים החל מAAA ומגיעים עד D. כאשר הדירוג של חברה הוא מתחת לBB פעמים רבות ישנו צורך בבחינות יותר מדויקות בנוגע ליכולתה של החברה להחזיר את החוב ומהו הסיכון הצפוי שהחוב לא יוחזר.

לכן, דירוג אשראי גבוה לעניין מאמר זה יהיה בין AAA ובין BB – הדירוגים שבהם נראית יכולת אמינות יחסית גבוהה ולרוב לא מתעורר צורך בבחינות דקדקניות של יכולת החזרת החוב הקונקרטית אלא מסתפקים בבחינה של ההיסטוריה הפיננסית של המדורג.

 

ריביות

הסיכון משפיע על הריבית של העסקה. ככל שהדירוג יהיה גבוה יותר, הסיכוי שיוחזר החוב ללא איחורים או תקלות אחרות הוא גבוה מאוד ולכן יש לתמחר זאת ולקחת זאת בחשבון בתהליך קבלת ההחלטות העסקי ולרוב הריבית שתינתן למי שיש לו דירוג גבוה.

 

עמדות מיקוח

ככל שישנה איתנות כלכלית רבה יותר אזי שלצד המדורג ישנו יותר מקום להתמקח מול הצד השני באשר לעיצוב העסקה ומערכות האיזונים הפנימיות של העסקאות (למשל בעיצוב החוזה המשותף – מנגנוני החזרת החוב או התשלומים עצמם).

 

האם ניתן לשנות דירוג אשראי?

ישנן דרכים רבות לנסות ולשנות את דירוג האשראי ועל מנת לייצר תוכנית מדויקת, המעוצבת על ידי אנשי מקצוע המבינים את הפרמטרים השונים לדירוג האשראי במטרה לשנות במהירות האפשרית את דירוג האשראי.

מדובר בתהליכים שהם לא קצרים שכן ההיסטוריה הפיננסית המשפיעה על הדירוג משתרעת לאורך שנים, אולם, אם התכנון וההקפדה הנכונים ניתן תוך תקופה לא ארוכה יחסית לשנות את המדדים ולקבל עסקאות טובות ורווחיות יותר בעבור העסק או התאגיד של המדורג. על מנת לקבל מידע נוסף הכנסו לאתר clean-bdi.co.il.

זכוכית מגדלת על מסמכים

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא