חיפוש

הפרת אמונים במקרה של עובד ציבור

עובד ציבור מחויב לסטנדרטים מסוימים ובמקרים שונים הוא עלול לעמוד לדין פלילי.

אחד המקרים השכיחים הללו הוא של הפרת אמונים, אך אפשר וכדאי להכיר את לשון החוק על מנת לדעת מתי להתייעץ עם עורך דין

חוק העונשין בישראל מתאר בין היתר מהי עבירת מרמה והפרת אמונים. לפי ההגדרה, מדובר על עבירה שמתבצעת על ידי עובד ציבור שעושה במהלך מילוי תפקידו כל סוג של מעשה מרמה או הפרת אמונים עד לפגיעה בציבור – גם אם המעשה עצמו לא מהווה עבירה אם נעשה נגד יחיד. יתרה על כך, החוק קובע עונש מאסר של 3 שנים בגין עבירות כאלה.

המשמעות של עבירות הפרת אמונים במקרה של עובד ציבור פשוטה מכפי שנדמה או עולה מלשון החוק. באופן עקרוני, מדובר על מצב שבו עובד ציבור פועל נגד האינטרס הציבורי ותוך כדי מילוי התפקיד שלו. בכך לכאורה פוגע עובד הציבור באמון שנתן לו הציבור ועל כך הוא נענש.

 

למה בעיה להוכיח הפרת אמונים במקרה של עובד ציבור?

העניין של הפרת אמונים במקרה של עובד ציבור הופך להיות מסובך כאשר הוא מונח לפתחו של בית המשפט. מצד אחד, ברור מדוע יש לשמור על האינטרס הציבורי ולייצר הרתעה שתמנע מעובדי ציבור לפגוע בו. מצד שני, הפרת אמונים דורשת את ההכרעה של בית המשפט לגבי פרשנות של שלל מושגים עמומים ובהם תום לב, דרך מקובלת וכן הלאה.

במילים אחרות, לא קל להוכיח הפרת אמונים ועוד יותר קשה להטיל בגינה עונש מאסר. אז נכון שיש מקרים מפורסמים של הפרת אמונים במקרה של עובד ציבור, אבל עדיין תמיד שווה להתייעץ עם עורך דין שמתמחה בכך.

 

איזה עורך דין מתמחה במקרים של הפרת אמונים?

עורך הדין הרלוונטי שאיתו כדאי להתייעץ לגבי כל סוג של הפרת אמונים הוא מי שמתמחה בדין הפלילי. תודות להתמחות בדין הפלילי, לעורך הדין יהיה את הניסיון הנדרש על מנת להגן על האינטרסים של הלקוחות שלו.

התפקיד של עורך דין הפרת אמונים הוא לבדוק למשל מה הנסיבות הספציפיות של המקרה, מה בדיוק הגדרת התפקיד של אותו עובד ציבור נאשם לכאורה ומה היו ההשלכות של הפעולות שאותן הוא ביצע. במקרים אחרים, יכול להיות שעורך דין פלילי ישתמש בפסקי דין תקדימיים כדי להוכיח את הטענות המרכזיות שלו.

 

הגבול בין התנהגות פלילית לחוקית

מטרת החוק היא להגדיר את הגבול בין התנהגות פלילית לחוקית, גם במקרים רגישים ומורכבים של עובד ציבור. החוק מכיר ברגישות של הנושא ובכך שלא תמיד ברור איזה פעולות נעשות על ידי עובד הציבור למען הכלל ואיזה לטובתו האישית, אך יש בו כאמור הרבה מקום לפרשנות. לכן, חשוב להתייעץ עם עורך דין שמלווה את הלקוח.

 

איש משפט

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא