חיפוש

4 שלבי המחלה בסרטן המעי הגס

כאשר המציאות דופקת בדלת, ומתגלה כי אתם או קרוביכם נכנסתם לסטטיסטיקה העגומה, התחושות הן קשות מנשוא. הגורמים לסרטן המעי הגס ברובם אינם ידועים, אך הדרכים להימנע מתוצאותיה הקטלניות של המחלה ידועות יותר. גילו וזיהוי של המחלה בשלבים המוקדמים שלה בהחלט יכולים להציל חיים. 

 

מדוע חשוב להכיר את שלבי המחלה

ובכן, לפני שנצלול לעומק הנושא – 4 שלבי המחלה בסרטן המעי הגס, חשוב להבין למה כדאי להכיר את השלבים השונים. כאמור, זיהוי מוקדם של המחלה מציל חיים. כלומר, ככל שהסרטן המעי הגס יתגלה בשלב מוקדם יותר של המחלה, כל יגבר הסיכוי להינצל ממנה.

לצערנו, במקרים רבים הצוותים הרפואיים לא מצליחים לזהות את המחלה בשלבים המוקדמים שלה, לעיתים מסיבות מוצדקות אך לעיתים כתוצאה ישירה של רשלנות רפואית סרטן המעי הגס.

 

סוגי סרטן המעי הגס

סוגי הסרטן המעי הגס אינם מהווים את השלבים השונים במחלה, הסוגים השונים מובחנים בדרך בה הם מתפתחים וממוקמים.

  • אנדוקרצינומה –  הסוג השכיח ביותר של סרטן המעי הגס. למעשה מדובר בגידול שפיר בתחילת דרכו המתפתח במעי הגס והופך לממאיר. כמו כן, ברוב המקרים ניתן לזהות אותו באמצעות קולונוסקופיה. ישנם מקרים בהם עוברות שנים רבות עד שהגידול השפיר הופך לממאיר לכן חשוב לזהותו כשהוא שפיר.
  • סטרומה – סוג די נדיר הממוקם לרוב בקיבה ובחלק העליון של מערכת העיכול. כמו כן, הוא מתפתח בתאי רקמת החיבור.
  • קרצינואיד – גידול סרטני נדיר המפתח בתאי העצב שמייצרים הורמונים ומפוזרים במעי הגס ובאיברי גוף נוספים. כמו כן, גידול מהסוג הזה נוטה להתפתח באופן איטי ויכול לחלוף זמן רב עד הופעת התסמינים.

 

שלבי המחלה בסרטן המעי הגס

  • שלב 0 – הגידול הסרטני בשלב הזה נמצא רק בשכבה הפנימית של המעי הגס. במידה והמחלה מתגלה בשלב הזה, ניתוח להסרת הגידול בלבד יביא למיגור המחלה כמעט בכל המקרים.
  • שלב 1 – בשלב הזה הגידול הסרטני מתחיל לצמוח אל תוך שכבת השריר של המעי, אך עדיין לא התפשט לכל עובי השכבה. גילוי של המחלה בשלב הזה אמנם מפחית את אחוזי מיגור המחלה באמצעות ניתוח להסרת הגידול, אך עדיין מדובר באחוזים גבוהים למדי.
  • שלב 2 – בשלב זה הגידול חודר לכל דופן המעי ועד למעטפת החיצונית של המעי הגס, אך לא מתפשט מעבר לכך. גם גילוי בשלב זה יביא לריפוי מלא באחוזים די גבוהים באמצעות ניתוח בלבד.
  • שלב 3 – בשלב זה הגידול קמת מתפשט מעבר למעי אל בלוטות הלימפה. גילוי בשלב הזה כבר מביא להפחתה די משמעותית בסיכוי למגר את המחלה באמצעות ניתוח בלבד. נהוג מעבר לניתוח להוסיף טיפול כימותרפי.
  • שלב 4 – בשלב 4 הגידול כבר הספיק לשלוח גרורות אל איברים מרוחקים מהמעי לדוגמה הכבד, הריאות ועוד. בנקודה הזאת ניתוח כבר אינו יעיל, שכן המחלה התפשטה כבר מעבר למעי, כימותרפיה היא הדרך להתמודד עם המחלה בשלב הזה.

רשלנות רפואית סרטן המעי הגס

רוצים לפרסם כתבה אצלינו באתר?
השאירו פרטים ונחזור אליכם בהקדם.
אהבתם את הכתבה ? שתפו בקליק
באותו נושא